уторак, 1. мај 2012.

Teorijski modeli motivacije Zoltána Dörnyeia


  1. Uvod


Veoma je teško dati definiciju motivacije i njome pokriti sve aspekte koje bi pojam motivacije obuhvatao, a naročito kada je reč o motivaciji u nastavi stranih jezika. U pokušaju definisanja se uglavnom daju odgovori na sledeća pitanja: zašto radimo to što radimo, koliko se zaista trudimo da to uradimo i koliko dugo smo spremni da istrajemo u tom trudu. Neke od definicija motivacije u obrazovanju i učenju su:

Motivation in relation to education refers to a student´s willingness, need, desire and compulsion to participate in, and be successful in, the learning process, it seeks to increase the factors that move a student toward becoming more involved in the class and the subject matter.“ (Bomia et al. 1997: 4, preuzeto iz Janečková 2008: 10)

the combination of effort plus desire to achieve the goal of learning the language” (Gardner 1994: 361)

U XX veku su se javili razni teorijski okviri koji su pokušali da pruže odgovarajuće objašnjenje šta bi motivacija mogla da bude. Prema teoriji o instinktu ljudi su motivisani da urade nešto zbog svog genetskog programiranja. Teorija nagona smatra da biološke potrebe nastaju kao rezultat fizičke deprivacije koja izaziva fiziološki nagon i motiviše ljude da zadovolje tu potrebu. Bihevioristi posmatraju izvor motivacije kao pozitivan ili negativan stimulus da se uradi nešto, tj. ukoliko se nešto dobro uradi sledi nagrada. Humanističku teoriju o motivisanosti je prikazao Abraham Maslov u svojoj poznatoj hijerarhiji potreba, po kojoj moramo da zadovoljimo prvo osnovne fiziološke potrebe, a tek zatim možemo da budemo motivisani da se penjemo po hijerarhijskoj piramidi, u kojoj sledi potreba da budemo bezbedni, osećaj pripadnosti i ljubavi, poštovanje i samorealizacija. Trenutno je aktuelan kognitivistički pristup motivaciji koji pokušava da objasni kako se mentalni procesi transformišu u akciju i posmatraju motivaciju kao “a function of person thoughts” (Dörnyei 1994: 276). U okviru ovog pristupa se javilo više teorija: attribution theory, learned helplessness, self-efficacy, need for achievement.

Uprkos velikom broju priznatih teorija, još uvek je veoma teško precizno definisati pojam motivacije i dati odgovore na pitanje šta je to što nas pokreće da uradimo nešto i koji su uzroci na[eg pona[anja. Dörnyei smatra da motivaciju treba posmatrati kao “multifaceted construct” i da sve ove teorije imaju smisla, ali jedini problem je što ne obuhvataju sve aspekte i ignorišu jedna drugu umesto da se napravi sinteza. Zóltan Dörnyei je u svom pokušaju sintetisanja svih aspekata došao do dva modela: prvi je Okvir iz 1994, a drugi model procesa iz 1998, i upravo će o njima biti reči u ovom kratkom pregledu.

  1. Dörnyeivi modeli


Gardner u jednoj od podela kaže da motivacija može biti motivacija za učenje jezika i motivacija za učenje u učionici. Ova prva predstavlja individualne osobine učenika i njegovu želju da uči jezik, dok se ova druga odnosi na okruženje u kome se on nalazi. Teorije u kojima se razmatra motivacija za učenje jezika i u vezi su sa individualnim osobinama učenika su: društveno-edukativni model usvajanja stranog jezika (Gardner, 1985), model društvenog konteksta (Clément, 1980), model samoodređenja (Noels, & Clément, 1996), model želje za komunikacijom (MacIntyre, Clément, Dörnyei, & Noels, 1998), i prošireni motivacioni okvir (Dörnyei, 1994) (prema Gardner 2007: 11)

Drugi tip motivacije prema Gardneru je motivacija za učenje u učionici, naročito za učenje jezika. Ovaj tip motivacije su obrađivali Heckhausen and Kuhl (1985); to je takođe tip motivacije koji razmatra Dörnyei u podeli na preakcionu, akcionu i postakcionu fazu, i uobičajena je u edukativnoj psihologiji. Ovakav tip motivacije je takođe obrađen u društveno-edukativnom modelu usvajanja stranog jezika (Gardner, 1985). Odnosi se na motivaciju u učionici i fokus je na poimanje zadatih zadataka od strane učenika, a njen integralni deo čine nastavnik, atmosfera u učionici, sadržaj kursa, materijali i učionica i lične osobine učenika.

Okvir iz 1994. koji je predložio Dörnyei je dobar primer “edukativnog pristupa” i baca akcenat na motivaciju u učionici. Razlikuje se od drugih tipova po grupaciji. U njemu se razlikuju tri nivoa:

  • jezički nivo - obuhvata različite jezičke aspekte poput kulture i zajednice, kao i intelektualnih i pragmatičnih vrednosti koje su u vezi sa tim. Ovaj nivo bi odgovarao Gardnerovoj podeli motivacije na instrumentalnu i integrativnu.
  • učenički nivo - obuhvata sve one individualne osobine učenika, naročito samopouzdanje i potrebu za uspehom;
  • nivo situacionog učenja – obuhvata:
    • motivacione komponente u vezi da kursom (silabus, nastavni materijal, nastavna metoda i zadaci)
    • motivacione komponente u vezi sa nastavnikom (nastavnikova ličnost, ponašanje i stil predavanja)
    • motivacione komponente u vezi sa grupom (osobine grupe u kojoj se učenik nalazi).

Iako je ovaj okvir složeniji od mnogih drugih podela, npr. poput jednostavnijih podela na instrumentalnu/ integrativnu, unutrašnju/ spoljašnju, ličnu (razvojnu), 1998. godine Dörnyei i Otto predlažu novu verziju modela koji nazivaju model procesa zato što smatraju da:

  1. raniji modeli ne pružaju dovoljno iscrpnu i detalju listu svih relevantnih motivacionih uticaja na učeničko ponašanje u učionici;
  2. motivacioni uticaji na sprovođenje akcije su važniji od direktivne funkcije motivacije;
  3. motivacija nije statična pojava već dinamična.

Prema ovom modelu postoje dve dimenzije: redosled akcija i motivacioni uticaji. Redosled akcija predstavlja procese u ponašanju gde se naše prvobitne želje i nadanja prvo transformišu u ciljeve, onda u namere koje vode ka akciji i na kraju ispunjenju ciljeva, nakon čega se ceo proces podvrgava krajnjoj evaluaciji. U drugu dimenziju modela (motivacioni uticaji) spadaju svi izvori energije i motivacione sile koje pokreću procese u ponašanju. U redosledu akcija se javljaju tri faze: preakciona, akciona i postakciona faza. Što se tiče motivacionih uticaja, oni predstavljaju različite vrste motiva uključujući kognitivne, afektivne i situacione faktore ili stanja. U ovom modelu se predstavljaju svi glavni motivacioni faktori koji su ranije spominjani u literaturi o usvajanju L2 i koji mogu imati uticaja na želju za učenjem. U Prilogu se nalazi šematski prikaz modela procesa kako su ga osmislili Dörnyei i Otto.

Iako je pruža veoma detaljnu listu komponenti, ovaj model ima i neke nedostatke: ne razmatra nesvesne/ iracionalne motive ni raspoloženja koji mogu imati veliku ulogu u učionici. Uprkos ovome, za sada predstavlja najiscrpniju sintezu dosadašnjih teorijskih postavki o motivaciji.

  1. Zaključak


U ovom kratkom pregledu dva teorijska modela koje je predložio Zoltán Dörnyei sa Istvánom Ottóom sam pokušala da predstavim složenost pojma motivacije koja je veoma često zanemarivana tj. pojednostavljena u nastavnoj praksi, a dosta obrađivana u teoriji. Motivacija ne zavisi samo od učenika i njegovih osobina i sklonosti, niti samo od nastavnika i njegove harizme. Ne zavisi samo ni od stimulativnih nastavnih sredstava ni od dobrih uslova za rad. Dörnyeievi modeli ukazuju na višesložnost i kompleksnost motivacije te je njegov pokušaj objedinjavanja brojnih faktora u jedan model po mom mišljenju uspeo. Na kraju bih zaključila definicijom motivacije koju daju Dörnyei i Ottó nakon svog iscrpnog objašnjenja modela procesa:

In a general sense, motivation can be defined as the dynamically changing cumulative arousal in a person that initiates, directs, coordinates, amplifies, terminates, and evaluates the cognitive and motor processes whereby initial wishes and desires are selected, prioritised, operationalised and (successfully or unsuccessfully) acted out.“ (Dörnyei i Ottó 1998: 64)


Literatura

Dörnyei, Z. (1994). Motivation and motivating in the foreign language classroom. The Modern Language Journal, 78, 273-284.

Dörnyei, Z. (2001). Motivational Strategies in the Language Classroom. Cambridge University Press: Cambridge.

Dörnyei, Z. i István Ottó. (1998). Motivation in action: A process model of L2 motivation. Working Papers in Applied Linguistics, 4. Thames Valley University: London. 43-69.

Gardner, R. (2001). Integrative Motivation and Second Language Acquisition. Motivation and second language acquisition, Zoltán Dörnyei, Richard Schmidt (eds.). Second Language Teaching and Curriculum Center: University of Manitoa, 2001. 1-19.

Gardner, R. (2007). Motivation and Second Language Acquisition. Porta Linguarum, 8, 2007: 9-20.

Janečková, H. (2008). Motivation in ELT Classrooms (neobjavljen magistarski rad). Preuzeto 15.07.2010. sa https://dspace.upce.cz/handle/10195/32771

Нема коментара:

Постави коментар