субота, 13. октобар 2012.

Подупирање учења (scaffolding)


Социокултурна теорија се често повезује са конструктивизмом у ком постоји социоконструктивистичка струја. И сâм Џером Брунер (Jerome Bruner) надовезује се на социокултурну теорију, одакле је преузео појам „подупирање учења“ (енгл. scaffolding[1]) и верује у „културу узајамног учења“. „Подупирање“ учења дефинише као интерпсихолошки процес у коме ученици усвајају знање дијалошки; то је процес у коме један говорник (експерт или почетник) помаже другом говорнику (почетнику) да савлада неку вештину коју не би могли да савладају самостално (Ellis, 2008: 235). „Културу узајамног учења“ наводи као покушај реформе образовања који највише обећава и сматра да у оваквим културама постоји „узајамност и размјена знања и идеја, узајамност у помагању у савладавању грађе, подјела рада и измјене улога, те могућност размишљања о групним активностима. [...] Наставник је онај који омогућује, он је primus inter pares“ (Bruner, 2000: 14).
Према њему, ученик може да узме активно учешће у процесу учења уколико се настава организује на тај начин да подржава учење путем открића. Ова врста учења захтева од ученика да самостално доноси закључке индуктивним путем и долази до сазнања, да не буде само пасивни слушалац–рецептор онога што наставник излаже, и да постављен проблем процесира у оквиру својих когнитивних способности, што доводи не само до повећања квалитета знања и његове трајности већ и развијања интелектуалних способности (Ристановић, 2006: 155). „Студенти Нет-генерације преферирају да уче радећи, више него да им се каже шта да раде. Студенти Нет-генерације добро уче путем открића – било самостално или са вршњацима. Овај истраживачки стил оспособљава их да боље усвоје информацију и употријебе је на креативан, осмишљен начин“ (Tapscot, 1998, према Kljakić 2007a). Ученик је активни учесник, а није пасивни слушалац у клупи. Брунер сматра да су велике користи од учења путем открића, јер доводи до повећања интелектуалне потентности, пребацује се акценат са спољашње на унутрашњу награду и долази до очувања меморије.


[1] Код неких аутора на српском језику овај термин јавља се као подупирање учења, процес подупирања или модел грађевинске скеле (Антић, 2007: 30).

уторак, 29. мај 2012.

Тестирање писања у III или IV разреду основне школе

У овом тексту предлажем тестирање вештине писања на раном узрасту у настави енглеског језика, односно у III или IV разреду основне школе. Ученици који могу да раде овај тест уче енглески три, односно четири године (тј. од првог разреда) са годишњим фондом часова 72, два пута недељно, први страни језик. Тест је направљен на тај начин да заправо не фаворизује никакве уџбенике, већ да се проверавају садржаји предвиђени Наставним програмом за енглески језик, трећа/четврта година учења, а у складу са стандардима датим у Заједничком европском оквиру за учење, наставу и оћењивање језика А1 нивоа. Време предвиђено за решавање теста је један школски час на крају школске године.
    Постоје две варијанте теста: Writing test А и Writing test B. Обе имају за циљ проверу истог градива, али је варијанта B лакша у смислу што ученици добијају смернице шта све треба да напишу. Варијанта А пружа више слободе ученицима у избору садржаја описивања, што је добро за креативност али може бити незгодно за оцењивање јер можемо добити неочекиване одговоре који неће покрити градиво које смо намеравали да оценимо. Пракса је показала да се чак и најбољи ученици у трећем разреду тешко сналазе са варијантом А, мада има изузетака због којих вреди давати овакав тест. Зато предлажем комбинацију ових варијанти у одељењу, где ће наставник проценити коме би могао дати тест А и омогућити ученику да се слободно изрази. Осталим ученицима треба дати тест B.


W R I T I N G  T E S T  - А

I A letter to a penfriend: Upravo je stiglo pismo za tebe od drugarice iz SAD u okviru razmene pisama sa školom iz grada Ann Arbora. Pročitaj pažljivo pismo i odgovori drugarici na sličan način.


Dear Penfriend,
My name is Emma. I'm in 3rd grade at Dicken Elementary School.  I live in Ann Arbor, Michigan. It is a small town. In my family I have a Dad, a Mum, a sister, a dog and fish. In winter I visit my grandmother in Arizona because it is warm. My favourite food is pizza and cola. I like to play hockey.
Write soon.
Your Penpal,
          Emma

II My neighbourhood: Zamisli da Emmu interesuje nešto više o tvom kraju. Šta joj možeš napisati o kraju gde živiš u tri-četiri rečenice?
III Animal riddles: Koristeći I'm, I've got i I live sastaviti zagonetku o nekoj životinji u tri-četiri rečenice. Na kraju u zagradi napiši rešenje!
IV This is my...: Predstavi svog najboljeg druga/ drugaricu, brata/sestru/rođaka... Na kraju nacrtaj kako on/ona izgleda!

Good luck and keep writing!


W R I T I N G  T E S T  - B

I A letter to a penfriend: Upravo je stiglo pismo za tebe od drugarice iz SAD u okviru razmene pisama sa školom iz grada Ann Arbora. Pročitaj pažljivo pismo i odgovori drugarici na sličan način (spomeni ime, razred, školu, grad u kom živiš, omiljenu hranu/sport...)

Dear Penfriend,
My name is Emma. I'm in 3rd grade at Dicken Elementary School.  I live in Ann Arbor, Michigan. It is a small town. In my family I have a Dad, a Mum, a sister, a dog and fish. In winter I visit my grandmother in Arizona because it is warm. My favourite food is pizza and cola. I like to play hockey.
Write soon.
Your Penpal,
          Emma

II My neighbourhood: Zamisli da Emmu interesuje nešto više o tvom kraju. Šta joj možeš napisati o kraju gde živiš u tri-četiri rečenice?  Upotrebi there is/ there are, napiši koji se sve objekti nalaze u tvojoj blizini (pošta, pekara, prodavnica, piljara...) i koje je tvoje omiljeno mesto.
III Animal riddles: Koristeći I'm, I've got i I live sastaviti zagonetku o nekoj životinji u tri-četiri rečenice. Na kraju u zagradi napiši rešenje! (Ideja: visoka/niska, debela/mršava, ima rep/duge noge, živi u Africi, čime se hrani...)
IV This is my...: Predstavi svog najboljeg druga/ drugaricu, brata/sestru/rođaka... Napiši kako se zove, koliko ima godina, kako izgleda (visina, boja kose/očiju), šta (ne) voli, čime se bavi. Na kraju nacrtaj kako on/ona izgleda!

Good luck and keep writing!

 

Кључ

Иако постоје наставници који сматрају да једним задатком треба процењивати само једну област и да се треба фокусирати само на једну партију, у основи овог теста је теорија да језик не можемо разбијати на елементе које ћемо изоловано оцењивати. То значи да ће се у сваком задатку оцењивати све што ученици напишу.
Пошто су ученици тек на почетку учења језика, од њих се не очекују дуги састави и богатсво речника. Од њих се очекује највише по пет реченица по задатку у којима треба да употребе правилно граматичку структуру, изаберу адекватан вокабулар и воде рачуна о правопису. Међутим, треба их од малих ногу усмеравати ка елементима доброг састава, тако да треба да знају да ће им се оцењивати и садржај, комуникативност написаног и словне грешке. Дакле, циљ оваквог теста јесте да код ученика провери у којој мери су овладали граматиком, вокабуларом, тачним писањем речи, правописом и да ли умеју да комуницирају са читаоцем свог текста. Сваки задатак се бодовима оцењује према следећој табели и максималан број бодова је 10 по задатку. Детаљнији опис граматике и вокабулара који се оцењује следи након ове табеле.


Deskriptori
Bodovi
Sadržaj
Učenik nije odgovorio na postavljeni zadatak (nije razumeo pitanje).
0
Učenik je delimično odgovorio na postavljeni zadatak. Razumeo je pitanje, ali je u odgovoru umesto informacija koje se traže od njega, pružao neke druge (promašio temu ili nepotpuno odgovorio).
1
Učenik je u potpunosti odgovorio na postavljeno pitanje. Razumeo je šta se od njega traži i pružio relevantan i adekvatan odgovor.
2
Gramatika*
Ne koristi gramatičke strukture koje se proveravaju.
0
Koristi gramatičke strukture koje se proveravaju, ali ne uvek ispravno. Npr. Upotrebljava I'm uz ime i zanimanje, ali za godine koristi have got.  Prepoznaje kada treba da primeni there is/ there are, ali posle is koristi imenice u množini, i obrnuto.
1
Koristi ispravno gramatičke strukture koje su predmet ove provere.
2
Vokabular*
Ne pokazuje osnovno znanje vokabulara.
0
Pokazuje elementarno znanje vokabulara: ume da navede bar po jedan primer onoga što se traži od njega/nje, ali ostaje na tome. Npr. There is a post office in my neighbourhood. I like pizza.
1
Koristi iscrpno reči koje su predmet ove provere. Ume da primeni fraze poput “Dear...”, “write soon”.
2
Komunikativnost
(kohezija)
Neuspela komunikacija – učenik nije uspeo da se jasno izrazi. Potpuno odsustvo kohezije.
0
Učenik je ostvario efektivnu komunikaciju (nastavnik razume poruku iako je možda gramatički ili pravopisno neispravna).
1
Pravopis
Ne poznaje veliko slovo na početku rečenice i znak interpunkcije na kraju rečenice.
0
Poznaje veliko slovo na početku rečenice i znak interpunkcije na kraju rečenice.
1
Spelling – slovne greške
Ne prepoznaje pisanje reči na engleskom jeziku (piše “po Vuku”)
0
Ume da piše na engleskom jeziku sa slovnim greškama.
1
Ume da piše na engleskom jeziku (ili sa manjim slovnim greškama).
2

Oblasti koje treba bodovati i deskriptori u ovoj tabeli su napravljeni na osnovu analitičkih skala koje predlažu Jacobs et al. i Weir[1], a koje su znatno uproštene i prilagođene mlađem uzrastu učenika.
Ukupan broj bodova na celom testu je 40. S obzirom da se od učenika očekuje da su savladali zadate teme i gramatičke i leksičke jedinice, predlažem da se a priori odredi skala za ocenjivanje:
Broj bodova
Ocena
0-14
1
15-20
2
21-26
3
27-32
4
33-40
5

  * Gramatičke strukture i vokabular koji se proveravaju zadacima

  I A letter to a penfriend: Od učenika se očekuje da umeju da napišu o sebi sledeće: ime, razred/ školu, godine, mesto u kome žive, šta vole/ne vole, čime se bave. Gramatičke strukture koje se proveravaju ovim zadatkom su: I'm, I live, It is, I have, I like. Takođe treba da umeju da započnu pismo sa “Dear...” i završe sa “Write soon”.
  II My neighbourhood: Ovim zadatkom se proveravaju strukture there is/ there are i vokabular (pošta, pekara, prodavnica, piljara...).
  III Animal riddles: Ovim zadatkom se proveravaju strukture I'm, I've got i I live i vokabular (pridevi -visok/nizak, debeo/mršav; delovi tela -ima rep/duge noge/nos; hrana – povrće, meso)


[1]    v. Weigle, S.C. Assessing Writing. CUP: 2002. 116-117.